دو رساله در باره کافور و انواع عطرها

دو رساله در باره کافور وانواع عطرها

نام کتاب: دو رساله در باره کافور و انواع عطرها

مولف : احمد بن عبد الرحمن بن مندویه اصفهانی (پزشک نامدار قرن چهارم هجری)

مترجم: دکتر احسان مقدس

ناشر: انتشارات نیلوبرگ

چاپ: اول بهمن 1392

قیمت: 55000 ریال

چکیده: عطرها و مواد خوشبو کننده در دوران تمدن اسلامی و در طی قرون واعصار گذشته از قربت و جایگاه ویژه خاصی برخوردار بوده و نه تنها پادشاهان ، امرا ، فرماندهان و روحانیون از آن بهره می جستند، بلکه مردم عادی نیز بنا به وسع مالی و توانایی خود و مخصوصاً در هنگام برگزاری مراسم شادمانی و عزا از این عطرها و مواد خوشبو کننده استفاده می­کردند.

توجه فراوان رهبران مذهبی به این گونه مواد و مخصوصاً علاقه زیاد پیامبر اکرم اسلام به عطر باعث گردید که عطر علاوه بر مورد پسند بودن ذائقه ها و و مزاج های مختلف بشری، صبغه ای مذهبی به خود گرفته و در بسیاری از مساجد و اماکن مذهبی مورد استفاده قرار گیرد و مخصوصاً توصیه استفاده از عطر در هنگام اقامه نماز جمعه و جماعت باعث می شد که اشخاص زیادی از افراد جامعه به خرید و مصرف آن تمایل یابند.

در طول تاریخ پر فراز و نشیب تمدن اسلامی نویسندگان و به ویژه اطبای فراوانی به این مبحث پرداخته و رساله ها و کتاب های متعددی در این باره نگاشته اند که از جمله این اطبا می توان از ابن مندویه حکیم و طبیب نامدار قرن چهارم هجری نام برد که رساله ای با عنوان «اصول الطیب و المرکبات العطریه» دارد و نگارنده ترجمه فارسی رساله مذکور را همراه با متن عربی آن تقدیم علاقه­مندان می­نماید.

 درضمن «رساله کافور» نیز یکی از رساله­های کوتاه ابن مندویه است که تا کنون به صورت خطی بوده و در این مجموعه برای اولین بار متن عربی و ترجمه آن تقدیم خوانندگان می­شود.

در پایان رساله «عطرنامه علائی» که ترجمه گزیده ای از رساله اصول الطیب والمرکبات العطریه است و در قرن چهارم و پنجم قمری توسط مترجمی ناشناس برای علاء الدوله کاکویه ترجمه شده است و برای اولین بار توسط استاد دانش پژوه منتشر شده بود، برای تتمه فایده آورده شده است. امید است که این دسترنج ناچیز مورد توجه علاقه مندان طب سنتی قرار گیرد.

پخش کننده :

انتشارات چوگان تلفن 66406477

لینک مرتبط:

 http://www.ibna.ir/vdcevx8zojh8ofi.b9bj.html

/ 0 نظر / 63 بازدید