سه رساله طبی طبری

سه رساله طبی طبری

 

 

نام کتاب :  سه رساله طبی طبری، تالیف: ابو الحسن احمد بن محمد طبری (قرن چهارم هجری قمری)مقدمه و تحقیق: دکتر احسان مقدس ، ناشر: انتشارات نیلوبرگ، چاپ اول : شهریور 1393، محل چاپ : تهران، شمارگان: 500 نسخه ، قیمت: 70000 ریال،زبان: عربی

چکیده:

ابو الحسن احمد بن محمد طبری یکی از پزشکان نامدار ایرانی است که در قرن چهارم هجری قمری می زیست . وی در ری می‌زیسته‌است. ابتدا پزشک مخصوص ابوعبدالله بریدی حاکم اهواز بود و بعد از مرگ وی در حدود ۹۷۰ میلادی پزشک دربار رکن‌الدین دیلمی شد. کتاب پزشکی او که به المعالجات البقراطیه معروف است، از بهترین و سودمندترین کتاب‌های پزشکی خوانده شده‌است.

 

وی در شهر تُرًنْجِه طبرستان زاده شد و از این رو با نسبت ترنجی نیز از او یاد می شود. بر پایه اسناد تاریخی جایگاه شهر تاریخی  ترنجه در مکان فعلی روستای «ابوالحسن کلا» در اطراف شهر بابل در استان مازندران بوده است.

 

از دوران آموزش ابوالحسن چیزی در دست نیست و از استادان او تنها «ابن سیار» شناخته شده است . لذا برخی بر این گمان هستند که وی به همراه دو طبیب نامدار دیگر یعنی ابن مندویه اصفهانی و علی بن عباس اهوازی در محضر استاد واحدی که همان ابن سیار بوده است به تحصیل در طب پرداخته است. ابو الحسن طبری به زودی به عنوان یک پزشک متبحر شهرت یافت . در سالهای جوانی به همراه استادش در شهرهای اهواز و بصره به طبابت می پرداخت و مدتی نیز در بغداد به سر می برد و عاقبت در اواخر عمر به شهر ری رفته و تا هنگام وفات در آن شهر اقامت داشته است.

 

در این کتاب سه رساله الفصد، علاج الاطفال و رساله فی ذکر القاروره وی تصحیح و منتشر شده است.

لینک های مرتبط:

http://www.ibna.ir/vdcayinuu49nwo1.k5k4.html

http://www.mananashr.ir/fa/content/10380/default.aspx

 

جهت تهیه کتاب با انتشارات چوگان به شماره تلفن 66406477تماس حاصل فرمائید.

/ 0 نظر / 56 بازدید